Jak se vyhnout dálničním známkám

Slovinsko od 1. července 2008 zavedlo dálniční známky za placení dálnice.
Dálnici a silnici pro motorová vozidla je možné se vyhnout způsobem popsaným v následující části.

Cesta Mureck - Lenart - Ptuj

Cesta Rakousko-Chorvatsko: Z Pyhrnské dálnice (Pyhrn-Autobahn) vyjeďte na Grazer Bundesstraße (silnice číslo 67). Potom odbočte na silnici číslo 69 směrem na Mureck.

Po průjezdu přes centrum Murecku odbočte vpravo a rakousko-slovinské hranice překročte na hraničním přechodu Mureck (úzký most přes Muru). Hned po přejetí mostu odbočte vpravo a bez dalšího odbočování pokračujte v jízdě po silnici číslo 433 směrem na Lenart.

Průjezd přes Lenart zahrnuje dvě odbočení: po příjezdu na konec silnice odbočte vpravo a hned poté, na semaforu, vlevo. Pokračujte směrem na Ptuj. Dva kilometry za Lenartem odbočte vpravo na Biš, na silnici číslo 229.

lenart-ptuj

Na prvním semaforu po příjezdu do Ptuje odbočte vlevo. Na druhém kruhovém objezdu u obchodního centra Merkur a Merkator odbočte vpravo. Pokračujte rovně a na čtvrtém kruhovém objezdu odbočte vpravo. Přejeďte most přes Drávu a na konci silnice na kruhovém objezdu (šestý v pořadí) odbočte na Záhřeb.
Tím se dostanete na hlavní silnici číslo 9, která vás přivede na hranice s Chorvatskem.
Poznámka: Nedaleko od třetího kruhového objezdu, po pravé straně, je čerpací stanice Petrol.

průjezd přes ptuj

Tato varianta je bezpečnější než cesta přes Maribor, protože není možné náhodně odbočit na silnici, kde je třeba mít dálniční známku, a přestože je silnice z rakousko-slovinských hranic do Lenartu špatná, během letní zácpy je tato cesta rychlejší než přes Maribor.

detailní zobrazení celé cesty